Biroja Blogs
Latvijas Senāta Kriminālā Kasācijas Departamenta spriedumu tēzes
21.01.2025.
16. raksts
Cēloņsakarības konstatācijai domās jāizslēdz personas darbība no rezultāta kopības
Ja, domās izslēdzot, personas darbību rezultāts nebūtu iestājies vai būtu iestājies citādā veidā, tad ir iespējama cēloņsakarība.
1647. tēze
Priekš tā, lai no objektīvās puses konstruētu personas atbildību par rezultātu, ir nepieciešami, ka vainīgā darbība būtu viens no faktoriem, kas izsaukuši doto rezultātu viņa konkrētā veidā, un, tādā kārtā, no objektīvās puses personas atbildība par rezultātu ir pilnīgi pamatota, ja, domās izslēdzot personas darbību no rezultāta antecedentu* kopības, rezultāts vai nu pavisam nebūtu iestājies, vai būtu iestājies citādā veidā.
Par cēloņsakarības pārtraukšanu starp darbību un rezultātu var būt runa tikai tādā gadījumā, ja no subjekta nodomātais rezultāts iestājas caur tā sauc[amiem] «klātpienākušiem» apstākļiem, t. i. tādiem apstākļiem, kuri no subjekta nodomāto rezultātu izved citādā ceļā, nekā viņš to gribējis, un kuri nevis līdzdarbojas tam faktoram, kuru subjekts rezultāta sasniegšanas dēļ izsaucis ar savu darbību, bet stājās šī faktora vietā, – ciktāļ subjekts jau darbības brīdī nav rēķinājies ar šo klātpienākušo apstākļu iestāšanos kā rezultāta sasniegšanas līdzekli.
(1922. g[ada] 28. nov[embra] spr[iedums] Jansons 1[ietā] Nr. 197.)
* Antecedents – med. Iepriekšējais, priekšgājējs; iepriekšējie apstākli, cēlonis; val. Iepriekš minētais vārds, uz ko attiecas vietniekvārds. Pieejams: antecedents